
Szkolenie „Torfowiska i ich znaczenie w ochronie klimatu” |20-22.06.2023| |RELACJA|
Za nami szkolenie, które zorganizowaliśmy dla pracowników służ ochrony przyrody. Przez trzy dni dyskutowaliśmy o torfowiskach i obszarach podmokłych, o ich degradacji i znaczeniu w regulacji klimatu, oraz o tym jak możemy je chronić.
Do poprowadzenia szkolenia zaprosiliśmy specjalistów z Centrum Ochrony Mokradeł i Uniwersytetu Warszawskiego: dr hab. Wiktora Kotowskiego, prof. UW i dr Łukasza Kozuba. Podczas części wykładowej dowiedzieliśmy się czym są mokradła i dlaczego warto je chronić oraz poznaliśmy aktualny stan mokradeł w Polsce. Dodatkowo Mirosław Szczepański zaprezentował efekt swoich inwentaryzacji flory torfowisk na terenie Welskiego PK. Dzień terenowy to był istny maraton po torfowiskach. Mogliśmy zobaczyć różne rodzaje torfowisk o różnym stopniu zachowania. Dyskutowaliśmy o genezie tych miejsc i możliwych przyczynach zmian tam zachodzących. Ostatniego dnia usiedliśmy wspólnie by porozmawiać o konkretnych przypadkach i na ich przykładach rozważaliśmy różne scenariusze ochrony.
Szczególnie dziękujemy ekspertom z Centrum Ochrony Mokradeł za merytoryczne prowadzenie szkolenia. Nasze głowy są przepełnione przekazaną przez nich wiedzą specjalistyczna. Serdecznie dziękujemy też wszystkim uczestnikom za aktywny udział i mamy nadzieję, że przyjazd do nas był dla wszystkich rozwojowy.
Szkolenie odbyło się w ramach projektu pt. „Mokradła jako regulatory klimatu” dzięki dofinansowaniu z ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.