
Ostaszewski pagórki zdobyte!
W sobotę Wędrowna Grupa Krajoznawcza przewędrowała wzdłuż czoła lądolodu, który nieźle namieszał w geologicznym tyglu w okolicy Ostaszewa.
W morfologii terenu wyróżniają się wzgórza i pagórki moren czołowych: akumulacyjnych i spiętrzonych. Uczestnicy dowiedzieli się czym różnią się te dwa utwory morfologiczne. Ośmieliliśmy się nawet wspiąć na jedną z takich moren spiętrzonych, której najwyższy punkt miał ok. 40 m wysokości względnej. Natomiast najniższy punktu na naszej trasie znajdował się w okolicach Buchnowa. Po drodze odbyła się spontaniczna dyskusja na temat tradycyjnych przedogródków, czyli rabat kwiatowych przed domami wiejskimi. Lista gatunków, które siano i sadzono była długa i każdy dorzucił coś od siebie. Kto wie jakie kwiaty to smolinoski? Przy okazji rozmawialiśmy o znaczenie takich ogródków dla owadów i bioróżnorodności.
Wesołowo, Pitulita, Meksyk czy Środek to tylko część nazw lokalnych, które poznaliśmy dzięki towarzystwu Ostaszewianek. Widomo przecież, że najwięcej można dowiedzieć się od mieszkańców. Cieszymy się, że Panie wzięły udział w wycieczce i aktywnie włączały się. Dziękujemy też Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Ostaszewo za poczęstunek na zakończenie wyprawy. Gofry + kompot to rewelacyjne połączenie na późne śniadanie po wędrówce.
Kolejne spotkanie Wędrownej Grupy Krajoznawczej odbędzie się 8 lipca. Będzie to mikrowyprawa na Bagna Jeleńskie z cyklu „Nasze Mokradła”. Zapraszamy!