
NASZE MOKRADŁA vol. 4 – Straszewy |14.10.2023| |FOTORELACJA|
Ostatnie nasze spotkanie z bagiennego cyklu za nami. Tym razem spotkaliśmy się w Straszewach k. Trzcina. To było najliczniejsze nasze spotkanie w tym roku – trasę pokonaliśmy grupą ponad 40 osób.
W wędrówce towarzyszył nam Mirosław Szczepański, który na postojach dzielił się przyrodniczymi informacjami nie tylko z dziedziny torfowiskowej. Wspólnie przemierzyliśmy rezerwat przyrody Piekiełko, dalej przez Żbiczno (zwaną też Pszczółkową Polaną) wyruszyliśmy w stronę torfowisk. Tu rozdzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna poszła trudniejszą trasą (stromym zboczem i przez ols) do śródleśnego oczka wodnego z podwodnymi łąkami ramienicowymi i okrajkiem z mchów torfowców. Grupy ponownie spotkały się przy kolejnym obiekcie: niewielkim, śródleśnym torfowisku wysokim. Tam Mirek zorganizował szybki konkurs z rozpoznawania roślin torfowiskowych. Uczestnicy szukali pod swoimi nogami torfowca magellańskiego, modrzewnicy i bagna zwyczajnego.
Na zakończenie w nagrodę za udział wszyscy dostali po słoiczku konfitury żurawinowej prosto od Koła Gospodyń Wiejskich z Jelenia.
Tym samym zakończyliśmy cykl wyjść terenowych pt. „Nasze mokradła”, które realizowaliśmy w ramach projektu pn. „Mokradła jako regulatory klimatu” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
Na kolejne wyjście terenowe Wędrownej Grupy Krajoznawczej zapraszamy 25 listopada 2023. Będzie to ostatnie spotkanie w tym roku, którym zamkniemy sezon 2023.