Geocaching
Turystyka i poszukiwanie skarbów.
Historia geocachingu jest związana z odkodowaniem sygnału wysyłanego z satelit do odbiorników GPS. Miało to miejsce 3 maja 2000 r. Następnego dnia Amerykanin Dave Ulmer ukrył w terenie wiadro wypełnione różnego rodzaju przedmiotami i opublikował jego współrzędne na grupie dyskusyjnej użytkowników sprzętu GPS. W ciągu następnych dni kolejne osoby odnajdowały pojemnik i dzieliły się swoimi wrażeniami na wspomnianej grupie dyskusyjnej. Zainspirowani pomysłem kolejni entuzjaści zaczęli publikować swoje skrytki, tak narodziła się międzynarodowa zabawa geocaching.
W Polsce pierwsze skrytki opublikowane zostały w 2002 roku. Obecnie na terenie naszego kraju zarejestrowano prawie 46 tys. skrytek, a w zabawie bierze udział prawie 168 tys. osób.
Welski Park Krajobrazowy dostrzegając edukacyjne możliwości geocachingu czynnie bierze udział w tej zabawie poprzez opublikowanie w serwisie 16 skrzynek. Wskazują one ciekawe miejsca na terenie Parku, takie jak: grodziska wczesnośredniowieczne, schrony strzeleckie zbudowane przez żołnierzy Gen. W. Andersa czy Poniatówki – małe osiedla wiejskie, powstałe w okresie parcelacji ziem w latach trzydziestych XX wieku.
Do zabawy w geocaching wystarczy posiadać telefon z wbudowaną funkcją GPS i można ruszać na poszukiwanie skarbów. Po odnalezieniu skrzynki należy wpisać się do lokbooka, a następnie zalogować odnalezienie skrzynki na jej stronie w serwisie geocaching dzieląc się swoimi doświadczeniami podczas poszukiwań i wrażeniami po odnalezieniu skarbu.
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w zabawie i poznawaniu terenu Welskiego Parku Krajobrazowego.
Tutaj znajdują się wszystkie skrytki opublikowane przez Welski Park Krajobrazowy -> KLIK