Szlak kajakowy
Wspaniała przygoda na Welu!
Na teren Welskiego Parku Krajobrazowego rzeka Wel wpływa w okolicach wsi Szczupliny i przez obszar Parku płynie na długości ok. 60 km. Wel jest rzeką nizinną pojezierną, a równocześnie na niektórych odcinkach rzeką typu górskiego.
Ze względu na zróżnicowany charakter trudno jest ją jednoznacznie zaklasyfikować pod względem stopnia trudności. Wyróżnić należy odcinki szczególnie trudne o charakterze górskim jak w okolicy Wądzynia czy w rezerwacie Piekiełko. Do uciążliwych zaliczają się fragmenty zwałkowe, gdzie rzeka dodatkowo silnie meandruje, np. w okolicy Olszewa.
Rzeka Wel jest spławna od Dąbrówna do ujścia w Bratianie. Spływ można podzielić na etapy zróżnicowane pod względem trudności. Przed zaplanowaniem spływu warto ocenić umiejętności i doświadczenie kajakarzy oraz skonsultować się z pracownikami WPK bądź firmą wynajmującą kajaki.
Szlak kajakowy rzeką Wel od Szczuplin do ujścia w Bratianie oznakowany jest znakami informacyjnymi i ostrzegawczymi zgodnie z „Księgą znakarską Warmii i Mazur” opublikowaną przez Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK.
Szlak kajakowy obejmuje odcinki o trzech kategoriach trudności:
Odcinki łatwe:
- od miejscowości Szczupliny do miejscowości Podcibórz – odcinek ten polecany jest jako dwudniowy spływ dla początkujących kajakarzy, jest on atrakcyjny krajobrazowo, a zarazem bezpieczny, na trasie spływu napotkamy kilka przenosek głównie w pobliżu małych elektrowni wodnych.
- od Lidzbarka do Kurojad – malowniczy odcinek prowadzący przez las w wysokim jarze i nadrzeczne łąki.
Odcinki trudne:
- od miejscowości Dąbrówno (początek szlaku) do mostu w Szczuplinach – odcinek ten jest trudny do pokonania szczególnie przy niskich stanach wody;
- od miejscowości Podcibórz do Lidzbarka – jest to odcinek trudny; stosunkowo szybki nurt, meandry i powalone drzewa niejednokrotnie stają się dużym wyzwaniem także dla doświadczonych kajakarzy;
- od miejscowości Kurajady do końca szlaku w Bratianie – na tym odcinku rzeka przepływa przez bystrze w Chełstach i rezerwat przyrody Piekiełko; na trasie napotkamy też trudności w postaci licznych zwałek.
Na odcinkach trudnych są dwa fragmenty rzeki bardzo trudne:
- na wysokości Wądzynia; o górskim charakterze z bifurkacjami i licznymi zwałkami;
- rezerwat przyrody Piekiełko gdzie Wel wcina się głębokim jarem w wysoczyznę i ma charakter wartkiego potoku górskiego. Decydując się na spływ tym odcinkiem należy zabezpieczyć sprzęt oraz cały ekwipunek przed ewentualną wywrotką.
Bezpieczny spływ kajakowy – podstawowe zasady
- nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu i nie pij na wodzie;
- pamiętaj o kamizelce asekuracyjnej;
- dobierz poziom trudności spływu odpowiednio do umiejętności i doświadczenia kajakarzy;
- przybijaj do brzegu, wsiadaj i wysiadaj ustawiając kajak zawsze pod prąd;
- nie skacz z kajaka do wody;
- nie przepływaj kajakiem przez miejsca niebezpieczne;
- pamiętaj o dobrze wyposażonej apteczce.