
Wystawa „Dawne siedziby ziemiańskie – co było, czego nie ma” do 15 marca 2024 r. w Działdowie.
Od 16 stycznia 2024 r. w Muzeum Pogranicza w Działdowie można oglądać naszą wystawę pt. „Dawne siedziby ziemiańskie – co było, czego nie ma”. W otwarciu towarzyszyła nam młodzież ze szkół średnich w Działdowie, której o wystawie opowiedziała autorka Izabela Redman-Zalewska. Prezentowane plansze opowiadają o utraconym dziedzictwie architektonicznym dawnych majątków ziemskich i opisują 10 miejscowości z terenu Welskiego Parku Krajobrazowego.
Zapraszamy do oglądania wystawy w Muzeum Pogranicza w Działdowie. Dostępna będzie do 15 marca 2024 r.
//
Rejestr zabytków wykazuje istnienie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej 6 982 dworów i pałaców. Na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego i w jego najbliższej okolicy znajdowało się 16 siedzib ziemiańskich. Do dziś zachowały się 4 pałace. W większości przypadków destrukcyjny wpływ na stan dworów i pałaców miały konsekwencje nacjonalizacji uchwalonej w 1945 r. W czasach niedoboru, pozbawione właścicieli i odpowiedniego zarządzania budynki popadły w ruinę.
Zmiany uruchomione reformą rolną mają wiele kontekstów i wiele punktów widzenia. To, co popadło w ruinę w dużej mierze zostało wymazane z pamięci. Prezentowana wystawa nie porusza przemian społecznych i stosunków współczesnej wsi do przeszłości ziemiańskiej. Nie omawiamy tożsamości mieszkańców. Prezentacja stanowi przegląd dostępnych źródeł archiwalnych i próbę odtworzenia wyglądu zabudowań dworskich z lekkim zaakcentowaniem stylu życia dawnych dziedziców. Prezentujemy Państwu niepełny obraz czasów świetności siedzib ziemiańskich, który może otwierać pole do dalszych pogłębionych badań i dyskusji.