
Pałace i majątki ziemskie – szukamy zdjęć, pamiątek i wspomnień.
Zapraszamy mieszkańców do współtworzenia wystawy dotyczącej pałaców i majątków ziemskich z terenu Welskiego Parku Krajobrazowego.
Czego szukamy?
Zdjęć archiwalnych z prywatnych zasobów mieszkańców regionu. Co ważne – wystarczy nam dobrej jakości skan zdjęcia, nie zbieramy oryginalnych zdjęć. Wspomnień – umówimy się na spotkanie i nagramy Twoją wypowiedź. Pamiątek związanych z funkcjonowaniem majątków ziemskich, które moglibyśmy wypożyczyć na czas wystawy.
Majątki ziemskie były ważnym elementem życia społeczno-gospodarczego regionu. Stanowiły centra dyskusji politycznych i kulturalnych. My chcemy skupić się na dziedzictwie architektonicznym majątków, czyli zabudowaniach. Dwory, pałace, ale i budynki gospodarcze jak gorzelnie, obory czy cegielnie wyróżniały się wśród zabudowy wiejskiej. Dziś te budynki zniknęły bądź ulegają destrukcji.
Do czego wykorzystamy zebrane materiały?
Zebrane fotografie i pozostałe materiały zostaną zaprezentowane w listopadzie na wystawie w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej. Archiwalne zdjęcia opowiadają historię, którą chcemy odkrywać razem ze współczesnymi mieszkańcami. Wystawa ma być opowieścią o utraconym dziedzictwie architektonicznym majątków ziemskich.
Jaki obszar nas interesuje?
Zajmiemy się majątkami ziemskimi z terenu Welskiego Parku Krajobrazowego i miejsc w bliskim sąsiedztwie. Interesują nas następujące miejscowości: Cibórz, Ciechanówko, Chełsty, Grodziczno, Jeleń, Koszelewki, Koszelewy, Rynek, Straszewy, Szczupliny, Trzcin, Turza Mała, Tuczki, Wlewsk.
Jak możesz przekazać nam materiały?
Skany zdjęć można przesyłać na adres: wpk.i.redman@warmia.mazury.pl. Jeżeli nie masz możliwości zeskanowania zdjęcia zapraszamy do nas, wykonamy skan na miejscu, a oryginał zabierzesz ze sobą do domu. Gdzie? Siedziba Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu 84 k. Lidzbarka.
Jeżeli chciałbyś podzielić się wspomnieniami lub pamiątkami skontaktuj się z nami pod nr tel.: 510 279 797.