
Z wizytą w Rezerwacie Biosfery Drömling
W dniach 06-10.09.2023 r. odwiedziliśmy naszych wieloletnich niemieckich partnerów. Oprócz pracowników Welskiego Parku Krajobrazowego w wyjeździe towarzyszyła nam delegacja z Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz pani dr Beata Bąk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z Katedry Pszczelnictwa.
Niemieccy gospodarze zorganizowali bogaty i urozmaicony program wizyty partnerskiej. Na początku w Oebisfelde odbyła się prezentacja projektu „Drömlingsbienen”. Haiko Kuntze zapoznał nas z życiem owadów występujących na łące doświadczalnej. Odwiedziliśmy także Uniwersytet Nauk Stosowanych w Magdeburgu gdzie przedstawiono projekt Apiscan, który dotyczy wykrywania warrozy przy pomocy sztucznej inteligencji.
Odbył się też wyjazd terenowy do serca Rezerwatu Biosfery Drömling, gdzie poznaliśmy historię obszaru. Specyfika terenu to bogaty system melioracyjny, który jest zarządzany w celu utrzymania odpowiednich stosunków wodnych. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, w jaki sposób organizowana jest turystyka i edukacja w rezerwacie.
Program wizyty zawierał także nasz udział w otwarciu wystawy w Galerii Angeliki Flaig, gdzie wspólnie stworzyliśmy obraz inspirując się dźwiękami. Tego dnia odbył się również coroczny Drömlingsfest w Brome w czasie, którego Rezerwat Biosfery Drömling otrzymał wyróżnienie, jako Rezerwat Biosfery UNESCO.
Dziękujemy naszym niemieckim parterom za zorganizowanie studyjnego wyjazdu. Teraz czekamy na rewizytę delegacji z Rezerwatu Biosfery Drömling. Do zobaczenia!